Big Daddy, Cha Cha & Jungle Jim

O dragsterech jsem až donedávna netušil vůbec nic. Když jsem ale objevil jména jejich nejslavnějších pilotů, byl nejvyšší čas začít se zajímat.

Embed from Getty Images

Závody dragsterů probíhají tak, že se dvě auta postaví vedle sebe a na trati dlouhé pouhých 1000 stop (305 metrů) vyhraje ten, kdo je první v cíli. Dragstery v královské kategorii Top Fuel to zvládnou za 3,62 vteřin při rychlosti 544 km/h. Absolutní rekord drží legendární kaskadérka Kitty O’Neil, která v roce 1977 dokázala jet rychlostí 628,85 km/h za pouhých 3,72 vteřin. Není divu, že v cíli musí pomáhat brzdit i padák. Zrychlení z 0 na 100 za 0,5 vteřiny, nejvyšší přetížení 5,6 g… Extrémní je také hluk, který dragstery vydávají – 150 dB (start tryskového letadla má jen 130 dB). Závodit se začalo už ve 40. letech, mezi válečnými veterány na nepoužívaných leteckých základnách. V roce 1951 založil šéfredaktor časopisu Hot Rod Wally Parks National Hot Rod Association, která nejen stanovila pevná pravidla, ale především začala pořádat oficiální závody dragsterů po celých Spojených státech. První Velká cena (Nationals) se jela v roce 1955 v Great Bend, v Kansasu. Auta závodí ve třech kategoriích: Top Fuel, Funny Car a Pro Stock.

Před začátkem každého závodu piloti během burnoutu zahřejí pneumatiky na maximum, aby zvýšili jejich přilnavost na maximum. Unikátní je také startovací zařízení. Nikdo mu neřekne jinak než vánoční stromeček a každému pilotovi na něm patří jeden sloupec světel. Tři jantarové a jednu zelenou a červenou. Zlatá éra dragsterů se datuje do 70. let, kdy největšími hvězdami byli právě Don ‘Big Daddy’ Garlits a Shirley ‘Cha Cha’ Muldowney. Oba dokázali vyhrát mistrovství královské třídy Top Fuel hned třikrát. Cha Cha jako vůbec první žena v historii. Velké popularitě se těšil také čtyřnásobný vítěz mistrovství kategorie Funny Car, Don ‘The Snake’ Prudhomme. Ale možná ještě populárnější byl mezi nakloněnými karoseriemi Jungle Jim Liberman. Vyhrál sice jen jediný závod, ale často je označován za vůbec největšího showmana závodů dragsterů všech dob. Vliv na to bude mít nejen jeho slavné číslo, kdy dokázal jet po burnoutu autem pozpátku rychlostí přes 160 km/h, ale také jeho nerozlučné alter ego Jungle Pam Hardy.