Bunbury Cricket Club

Co měli společného Bee Gees, Eric Clapton, Gary Lineker a další britské celebrity s českým emigrantem, ilustrátorem Janem Brychtou? Králíky na kriketu!

Do ilustrací Jana Brychty (1928 – 2013) jsem se zamiloval už ve svých osmi letech, když jsem v knihovně objevil knížku Zdeňka Mahlera Sally, tvá kamarádka z Anglie. V první polovině 80. let, tedy ještě za dob komunismu, na mě ta knížka zapůsobila jako úkaz z jiné planety. Především proto, že jsem tehdy ani nesnil o tom, že by mě komunisti do Anglie někdy pustili podívat, ale taky díky ilustracím Jana Brychty, mezi kterými nechyběl ani jakýsi obrázkový slovník. Knížku jsem nicméně v termínu svědomitě vrátil a pak na ní s úspěchem asi na deset let zapomněl. Když jsem ale byl začátkem 90. let poprvé v Anglii, hned jsem si na ilustrace Jana Brychty vzpomněl. Spousta věcí tam totiž vypadala úplně stejně jako v té knížce. Tak jsem si řekl, že bych se do ní chtěl ještě jednou podívat.

Zdeněk Mahler – Sally, tvá kamarádka z Anglie. SNDK, 1967

Problém byl v tom, že už jsem si nepamatoval, jak se jmenovala a už vůbec ne, kdo ji napsal nebo ilustroval… Tak jsem začal pátrat a nakonec ji našel – pozor, internet tehdy teprve začínal, Google ještě neexistoval, takže to nebyla zas až taková legrace, jak si myslíte! A začal zjišťovat něco víc o autorovi ilustrací, které mi kdysi tolik daly. Především to, že Jan Brychta krátce po jejím vydání emigroval v roce 1968 s celou rodinou právě do Velké Británie. Ještě předtím tady ale stihl vytvořit spoustu úžasných děl, ať už tištěných (knihy, časopisy) nebo filmových (animované filmy). Navrhoval také kostýmy, vytvářel loutky a plakáty. Usadil se v Londýně, kde po čase začal úzce spolupracovat s BBC. Graficky také upravil mnoho knih exilové literatury. Jeho hlavní chvíle měly ale teprve přijít.

Autorem obalu singlu, který pod názvem The Bunburys vydali v roce 1986 Bee Gees, je Jan Brychta.

Jedním z pořadů, na kterých Brychta v BBC spolupracoval byl dětský seriál You and Me. Při jeho natáčení se seznámil s Davidem Englishem (1946 – 2022), který zároveň pracoval jako PR manažer pro Rolling Stones, Bee Gees, Erica Claptona nebo Toma Jonese a mimo jiné se také objevil v hollywoodském blockbusteru Příliš vzdálený most. Kromě toho všeho byl English také velkým fandou kriketu, který kdysi i závodně hrával. Když jednou pozval Brychtu na kriketový zápas, přeběhl přes hřiště králík. A inspirace pro kreslenou pohádku o králících hrajících kriket byla na světě! První knížka (Bunbury Tails) vyšla v roce 1986 a zaznamenala velký ohlas nejen v kriketové komunitě. Díky Englishovým konexím se z králíků stal doslova národní fenomén, a brzy tak vyšla další knižní pokračování.

A nejen to. Mezi velké fanoušky králíků patřili i Englishovi dobří přátelé Bee Gees, kteří pod pseudonymem The Bunburys vydali v roce 1986 singl We’re The Bunburys. Ten se potom o několik let později (1992) objevil i na soundtracku k televiznímu animovanému seriálu Bunbury Tails, který vytvořili Brychta a English na motivy svých knížek. Kromě Bee Gees na něj původními písněmi přispěli Eric Clapton, George Harrison a další. Ve stejné době English začíná organizovat pod názvem Bunbury Cricket Club charitativní kriketové zápasy, kterých se účastní snad každý, kdo v Anglii něco znamená. A aby toho nebylo málo, už od roku 1987 English pořádá pro talentované hráče kriketu do patnácti let The Bunbury Festival. Nebýt hodně významné české stopy ilustrátora Jana Brychty, nic z toho by se podle všeho nestalo.