Vrtalo mi to hlavou celé dětství. Proč měl Johan Cruyff na dresu jen dva pruhy, když jinak celý holandský nároďák oblékal adidas?
Cruyff x adidas
Ten příběh mě prostě nikdy nepřestane fascinovat. Na mistrovství světa ve fotbale v roce 1974 měl nizozemský národní tým smlouvu se společností adidas, což bylo samozřejmě poznat hned na první pohled podle typických tří pruhů na dresech všech jeho hráčů. Když se ale podíváte na obrázek nahoře, zjistíte, že největší hvězda týmu, legendární záložník Johan Cruyff, měl na svém dresu pruhy jen dva. Jak se něco takového – dnes zcela nepředstavitelného – mohlo stát? Cruyff měl exkluzivní smlouvu s hlavním konkurentem adidasu, společností Puma a prostě a jednoduše si vymohl, že na svém dresu, trenkách, stulpnách a kdo ví, kde ještě, bude mít jen pruhy dva!
Embed from Getty Images
Kdyby na to adidas nebo nizozemský fotbalový svaz nepřistoupil, Cruyff by podle všeho na světový šampionát odmítl jet. Což si tehdy všichni zainteresovaní prostě nedovolili lajsnout. Že se s tím slavné číslo 14 (i to byla výjimka, protože hráči základní sestavy nosili tehdy jen čísla 1-11) prostě nemazalo, ukázalo hned při příštím mistrovství světa v Argentině, kam odmítlo jet na protest proti tamnímu diktátorskému režimu. Později v 70. letech si podobné výjimky vymohli i další hráči nizozemského nároďáku. V roce 1985 se opačným směrem vydal legendární německý brankář Harald „Toni“ Schumacher v 1. FC Köln. Zatímco celý tým oblékala Puma, on jediný chytal díky exkluzivní smlouvě v adidasu.
Cruyffova revolta proti adidasu měla své pokračování i po čtyřiceti letech, když si legenda ve svém pravidelném sloupku v amsterdamském deníku De Telegraaf v roce 2014 postěžovala, že jí adidas hrozí žalobou, pokud nepřestane prodávat repliky svého slavného dresu z mistrovství světa 1974. „Ty dva pruhy patří mně,“ napsal tehdy Cruyff. „Nikdo si nemyslí, že ten dres je adidas.“ Vzhledem k tomu, že se v jeho obchodu prodává i dnes, musí být každému jasné, kdo měl pravdu.