Durex vs BBC

Legendární souboje mezi Laudou a Huntem v roce 1976 diváci ve Velké Británii v televizi neviděli. Kvůli reklamě kondomů Durex na formuli Surtees.

Je to k neuvěření, ale my jsme na tom v tom roce – tedy v době hluboké normalizace – byli mnohem líp. Československá televize v roce 1976 závody F1 totiž vysílala. Buď ze záznamu nebo dokonce v přímém přenosu. Ne všechny, jen pět z šestnácti (MON-FRA-GER-AUT-HOL), to ale BBC v těch letech běžně taky. S výjimkou roku 1976, kdy měli britští televizní diváci prostě smůlu. A za všechno mohla reklama kondomů Durex na formuli stáje někdejšího mistra světa F1 (1964) a čtyřnásobného mistra světa na silničních motocyklech ve třídě do 500 cm3, Johna Surteese. Jen pro pořádek – vyhrát oba šampionáty nikdo před ním ani po něm nedokázal. I Surtees si po oznámení hlavního sponzora na začátku sezóny 1976 uvědomoval, že to možná vyvolá nějaké kontroverze, ale realita překonala všechna očekávání.

„Přijel jsem do Brands Hatch a producent mě přivítal se slovy: ‚Ahoj Murray, v jedenáct se dozvíme, jestli budeme vysílat nebo ne‘,“ vzpomíná na Velkou cenu Velké Británie 1976 legendární komentátor Murray Walker. „Co to meleš, Ricky? ‚Durex. Nebudeme vysílat, pokud Surtees nedá tu reklamu pryč.'“ Společnost Durex reklamu pryč nedala, ale nabídla, že ji zakryjí. To ale BBC odmítla s tím, že by se z Durexu stal obětní beránek a oni byli za potížisty. Protože reklama byla choulostivá i pro britskou soukromou televizi ITV, závody F1 se v roce 1976 ve Velké Británii v televizi prostě nevysílali. BBC ustoupila až v posledním závodu sezóny, když odvysílala záznam rozhodující bitvy mezi Laudou a Huntem z Velké ceny Japonska. Zajímavé je, že když o rok později měl Hesketh na sobě reklamu časopisu Penthouse, nikomu to nevadilo.

Při prezentaci vozu stáje Surtees na Velké ceně Belgie 1976 nechyběli ani její majitel John Surtees a pilot Alan Jones. Foto: IMAGO / Crash Media Group