Jochen & Nina

Každý ví, že Jochen Rindt získal jako jediný titul mistra světa F1 in memoriam. O jeho ženě Nině ale slyšel málokdo.

Embed from Getty Images

„Pokaždé, když jsme v obchodě viděly pěkné černé šaty, hned jsme si je šly koupit. Byla jen otázka času, kdy se nám budou hodit na další pohřeb.“ Tak dnes vzpomíná Nina Rindt na F1 přelomu 60. a 70. let, kdy smrt pilotů byla nedílnou součástí tehdejších závodů. Jen v roce 1970, kdy během tréninku v Monze zahynul její manžel, zemřeli ještě dva další jezdci F1 včetně Rindtova velkého přítele Pierse Courage. Tragická smrt Jochena Rindta vzbudila na tehdejší poměry ale mnohem větší ohlas. Jochen a Nina Rindtovi byli totiž ve své době stejně významný power couple jako David a Victoria Beckhamovi v té naší.

Embed from Getty Images
Nina Rindt byla dcerou slavného finského automobilového závodníka a tenisty Curta Lincolna, která se v 60. letech proslavila ve Velké Británii jako modelka. Společně s legendární Twiggy. V roce 1967 se vdala za německého pilota Jochena Rindta, nastupující hvězdy F1 té doby, které všichni předpovídali zářnou budoucnost. I když se Jochen narodil v Německu, závodil za Rakousko. Během bombardování na konci druhé světové války totiž zahynuli oba jeho rodiče, a o jeho výchovu se tak v rakouském Grazu postarali babička s dědečkem z matčiny strany. Jochen Rindt se v F1 poprvé objevil už v roce 1964, největší úspěchy si ale začal připisovat až od roku 1969 během svého angažmá ve stáji Lotus.

Embed from Getty Images
V roce 1970 dokázal Jochen zvítězit v pěti z devíti Velkých cen. Při tréninku na tu desátou, v Monze, ale zahynul. Bylo mu 28 let. Jeho bodový náskok mu ale stačil na to, aby získal titul mistra světa. In memoriam. Jako první a doufejme poslední pilot F1 v historii. Pohár pro vítěze převzala Nina, která provázela svého manžela při všech závodech jako časoměřička. Byla to právě ona, kdo proslavil dnes už legendární červené stopky Omega. A taky dárek od Jochena, hodinky Compax švýcarské společnosti Universal Genève, kterým sběratelé dnes neřeknou jinak než Nina Rindt. Černé variantě hodinek se potom říká Evil Nina.