Masahide Tomikoshi

Světové legendy fotbalu tak, jak jste je ještě neviděli. Díky dlouho a dobře utajeným fotkám japonského fotografa.

Masahide Tomikoshi (77) začal v březnu 2018 zveřejňovat na svém Instagramu fotky z mistrovství světa ve fotbale v letech 1974-2010. které se až do té doby nikde neobjevily. Fotky sedmasedmdesátiletého Japonce jsou unikátní nejen tím, že se předtím ještě nikdy neobjevily, ale tak tím, kdo, co a jak na nich je. Syn pilota kamikadze se narodil v roce 1947 v Sapporu. Své fotky se rozhodl zveřejnit jako poděkování všem fotbalistům, které kdy potkal a celému fotbalovému světu. Masahide začal fotit ve svých devatenácti letech, v roce 1967, kdy zachytil kamarádku ve skoku do výšky. Místo honoráře dostal prstýnek.

Hlavní zlom v jeho kariéře nastal ale v roce 1970, kdy se během sledování mistrovství světa v Mexiku zamiloval do jmen jako Pelé, Rivelino, Beckenbauer nebo Banks. Na příštím mistrovství světa v Německu už jako fotograf nechyběl. Už předtím se ale Tomikoshi vydal fotit fotbalové hvězdy do Anglie, západního Německa, Španělska nebo jižní Ameriky. I když Masahide žádnému klubu přímo nefandí, mezi jeho oblíbené patří Sao Paulo, Boca Juniors, Real Madrid, Manchester United a Urawa. Během své bohaté kariéry byl jako fotograf u všech zásadních fotbalových událostí. S jednou výjimkou – legendárního zápasu mezi Anglií a Argentinou na MS 1986 v Mexiku. Ve stejný čas fotil jiné utkání.

Masahide nepřestává fotit ani v poměrně vysokém věku, když se stále věnuje japonské lize. Největší pozornosti se ale těší jeho záběry z dřívějších dob. Tomikoshi všechny své fotky opatřuje originální miniaturní popiskou, která nijak nenarušuje celkový dojem, ale zároveň je jeho charakteristickou značkou. I když věřím, že fotky japonského fotografa byste teď poznali i bez nápovědy.