Should I Stay or Should I Run

Zpěvák punkové skupiny The Clash Joe Strummer si v dobách své největší slávy střihl hned tři maratony. A jak jinak než hodně na punk!

Byl květen 1982 a britská punková skupina The Clash měla krátce před vydáním alba Combat Rock. Dnes už dobře víme, jak moc bylo s hity Should I Stay or Should I Go nebo Rock The Casbah zásadní, ale tenkrát to tak slavné rozhodně nebylo. Předchozí album Sandinista byl dost propadák, když se nelíbilo jak kritikům, tak ani fanouškům. Nervozita před vydáním nového alba byla tedy víc než pochopitelná. Manažer skupiny Bernie Rhodes nechtěl ponechat nic náhodě, a tak mimo jiné vymyslel, že by prodeji nového alba mohlo prospět, kdyby se zpěvák skupiny Joe Strummer jako ztratil. To ovšem netušil, že Joe zmizí doopravdy. Tři týdny před vydáním alba odjel společně se svou tehdejší přítelkyní Gaby Salter potají lodí a vlakem do Paříže a slehla se po něm zem.

Strummer si nechal narůst vousy, zbavil se svého pasu a dalších dokumentů. Po Paříži cestoval společně s Gaby metrem a kromě vymetání barů se bavili také čtením článků o jeho zmizení. V novinách se Strummer také dočetl o maratonu, který se konal v neděli 16. května. Vhledem k tomu, že už měl za sebou londýnský maraton rok předtím, věděl do čeho jde. Tomu přizpůsobil i přípravu – v předvečer maratonu se zpil do němoty. Když se Strummera později ptali na rady pro přípravu na maraton, odpověděl: „Žádné běhání minimálně čtyři týdny před závodem a na noc předtím deset piv!“ Ale jak vzápětí dodal, tahle tréninková metoda není pro každého, maximálně pro něj a Huntera Thompsona. V den maratonu si společně s Gaby půjčili trenky, běžecké boty a šlo se na věc.

Gaby závod nedokončila, když odstoupila krátce před koncem. Joe ale maraton doběhl, v čase lehce přes čtyři hodiny. Jak vzpomíná Strummerův kamarád Richard Schröder, „v cíli na běžce čekalo na stolech občerstvení jako voda, pomerančový džus nebo kostky cukru, Jon si ale bleskově vyžádal cígo a pivo.“ Další den se Strummer vůbec nemohl hýbat a belhal se jako devadesátiletý stařec. Label CBS, u kterého album Combat Rock vycházelo, mezitím najalo soukromého detektiva, aby Strummera stůj co stůj vypátral. Povedlo se mu to dva dny po pařížském maratonu. „Tak jste mě konečně našli!“, bavil se dobře Strummer a nijak se nebránil návratu na podia. První singl z nového alba Rock The Casbah se o pár týdnů později dostane až do první desítky Billboard Hot 100.

O rok později, 17. dubna 1983, si Strummer střihne v Londýně svůj třetí a také poslední maraton. Krátce před startem závodu potká Joea fotograf Steve Rapport, který na tu chvíli vzpomíná: „Vystoupil jsem z auta a vidím Joe Strummera, jak stojí mezi lidma v pláštěnkách jen v tílku s motivem White Riot.“ O něco později zachytí fotograf ještě Strummera u Tower Bridge. „Už jsem myslel, že Joea už neuvidím, ale najednou vyběhne hubenej týpek s nohama jako Bambi.“ Vznikne pár černobílých fotek, které následně vyjdou v časopisu Rolling Stone. O čtyřicet let později najde Rapport během covidového lockdownu u sebe doma i ty samé fotky v barvě. Krátce potom je dá na Twitter a víc než milion lidí má víc než svátek. Ještě se sluší doplnit výsledný Strummerův čas – 4:13.