Stylový triumf

Západoněmečtí pozemní hokejisté vyhráli olympiádu v Mnichově 1972 nejen senzačně, ale taky stylově. V dresech Fred Perry.

Uli Voss slaví bezprostředně po finále. Foto: IMAGO / Horstmüller

Ruku na srdce – tenhle článek je absolutní dílo náhody. Nebýt zcela nahodilého listování v knize o olympiádě v Mnichově 1972 u svých rodičů, nikdy bych se o senzačním triumfu západoněmeckých pozemních hokejistů nedozvěděl. Ale jistě uznáte, že pohled na sněhobílá pola Fred Perry prostě nemohl zůstat bez odezvy! A tak následovala má oblíbená kratochvíle, gůglování, během které jsem mimo jiné zjistil spoustu zajímavých věcí. Jen to, proč a jak se v tom celém příběhu ocitl Fred Perry, jsem prostě nezjistil. A to jsem se pokoušel zeptat přímo na centrále.

Michael Krause dal právě vítězný gól. Foto: IMAGO / Horstmüller

Každopádně tehdejší triumf Západního Německa v pozemním hokeji byl první od roku 1920 a tomu i odpovídala reakce poraženého pákistánského týmu. V posledních deseti minutách vběhli rozezlení pákistánští fanoušci (fans = fanatici) několikrát na hřiště. Po závěrečném hvizdu napadli tamní policii a mimo jiné i polili vědrem vody tehdejšího prezidenta mezinárodní hokejové federace René Franka. Tím to ale celé neskončilo. Pákistánští hráči zničili celou šatnu, při medailovém ceremoniálu odmítli převzít stříbrné medaile a otočili se zády během německé hymny.